تاثیرات مثبت و منفی کارتون ها و انیمیشن هادر رشد کودکان

۳۶ بازديدیکی ازعوامل مؤثری که در شکل گیری شخصیت کودکان ونوجوانان بسیار مؤثر و حائز اهمیت می باشد، کارتون ها یا انیمیشن ها و الگو پذیری کودکان و نوجوانان از قهرمانان این انیمیشین هااست. کارتون ها به خاطر مجموعه پیام هایی که به مخاطب خودمی رسانند بسیار با ارزش هستند، لذا با توجه به وسعت و تنوع موضوعی؛ آن ها را به دسته ها ی مختلف جهت سنین متفاوت تقسیم بندی می کنند. کودکان و نوجوانان همواره بخاطر جذابیت زیاد، از کارتون ها و انیمیشن ها تأثیر می پذیرد و با همانند سازی رفتارها و حرکات، به دنبال اجرا و تقلید از آن ها هستند. بنابراین بنظر می رسد موضوع الگوپذیری کودکان از قهرمانان انیمیشین ازاهمیت خوبی برخوردار بوده و می بایسیت از ابعاد گوناگون موردبررسی قرارگیرد

 

کارتون‌ها بر رشد رفتار و رشد شناختی بچه‌ها هم تاثیر مثبت و هم تاثیر منفی دارند. این مقاله همه چیز را درباره تاثیرات کارتون بر بچه‌ها به شما می‌گوید و راهکارهایی را به ارائه می‌دهد که چطور با تاثیرات منفی مواجه شوید.

 

 تاثیرات مثبت کارتون بر بچه‌ها

تاثیرات مثبت کارتون بر رفتار و رشد شناختی کودکان از زوایای مختلفی قابل بررسی است . در این جا به چند مورد از این تاثیرات می‌پردازیم:

۱.شروع زودهنگام یادگیری

کارتون‌ها می‌توانند باعث شوند کودک خیلی زود یادگیری را شروع کند. این مساله به خصوص در مورد کارتون‌های آموزشی که رنگ‌ها، شکل‌ها و شماره‌ها را یاد می‌دهند صادق است. این کارتون‌ها به صورت خیلی ساده به بچه‌ها آموزش می‌دهند و یادگیری را برای آنها آسان می‌کنند. تصاویر متحرک، گویا و رنگی باعث جذاب شدن فرآیند یادگیری برای بچه‌ها می‌شود.

۲.رشد شناختی

تماشای کارتون به فرزند شما می‌کند مهارت‌های شناختی از جمله حافظه کوتاه مدت و بلند مدت، توجه پایدار و متمرکز، استدلال و تفکر منطقی را پرورش دهد.

۳.تقویت مهارت‌های زبانی

کارتون‌ها فرزند شما را در معرض زبان‌های متفاوتی قرار می‌دهند درنتیجه به او کمک می‌کنند مهارت‌های زبانی‌اش را تقویت کند. مثلا اگر کودکتان کارتون‌هایی به زبان مادری‌اش ببیند، زبان را بهتر یاد می‌گیرد.

۴.افزایش خلاقیت

کارتون‌ها کمک می‌کنند تا فرزند شما قوه تخیل و خلاقیتش را افزایش دهد. او می‌تواند با الهام از کارتون‌هایی که دیده، ایده‌های جدید در ذهنش بپروراند و داستان‌ها و کاردستی‌های خلاقانه‌ای بسازد.

۵.برون‌ریزی و رهایی از تنش و استرس

تماشای کارتون برای بچه‌ها سرگرم‌کننده است و معمولا باعث می‌شود با شخصیت‌های داستان همذات‌پنداری کنند و با صدای بلند بخندند. خندیدن باعث تخلیه استرس و افزایش اعتماد به نفس کودک می‌شود. همچنین سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و موجب ترشح هورمون اندروفین و ایجاد حس مثبت در کودک می‌شود.

6- تاثیر آموزشی

کارتون یکی از بهترین راه‌های آموزش آداب و رسوم، سنت‌ها، تاریخ و افسانه‌ها به کودکان است. برای مثال تماشای کارتون انیمیشن درباره رامایانا و ماهاباراتا اسطور‌ه‌های هندی و اخلاقیات را به کودکان یاد می‌دهد.

 

 

تاثیرات منفی تماشای کارتون بر کودکان

گرچه تماشای کارتون تاثیرات مثبت زیادی بر کودکان دارد اما اثرات منفی‌ای هم بر رفتار و رشد شناختی کودک دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

۱.تشویق به خشونت

تماشای کارتون‌هایی که حاوی تصاویر خشونت‌آمیز هستند، کودکان را تشویق می‌کنند تا زندگی واقعی هم رفتارهای خشن از خود نشان دهند. به علاوه، کودک ممکن است تحت تاثیر کارتون‌هایی که می‌بیند، تصور کند کسی آسیب نمی‌بیند و یا احساس درد نمی‌کند. مثلا در کارتون تام و جری، همدیگر را می‌زنند یا از ارتفاع پرتاب می‌شوند اما هیچ آسیبی نمی‌ببینند.

۲.رفتار غیرقانومند و فقدان همدردی

کارتون‌های زیادی وجود دارند که رفتار بی‌ادبانه و یا گوش نکردن به حرف بزرگ‌ترها را نشان می‌دهند. کودک ممکن است چنین رفتارهایی را در زمانی که والدین یا مراقبین از او می‌خواهند رفتار نامناسبی را متوقف کند، انجام دهد و آنها را به چالش بکشد.

۳. ادبیات نامناسب

معمولا کارتون‌ها حاوی کلمات نامناسبی هستند و کودک ممکن است برای تقلید از شخصیت‌های محبوبش از این کلمات نامناسب در گفت‌وگوهای روزمره‌اش استفاده کند.

۴.رفتارهای غیراجتماعی

کارتون‌های زیادی هستند که رفتارهای غیراجتماعی را تشویق می‌کنند و کدهای رفتاری غلطی به بچه‌ها می‌دهند. در بسیاری از کارتون‌ها مسائل جنسی که مناسب سن بچه‌ها نیست گنجانده شده یا رفتارهای تهاجمی و بی‌ادبانه را تشویق می‌کنند. درنتیجه کودک ممکن است تصور کند رفتارهای این‌چنینی نرمال هستند و می‌تواند مثل آن رفتار کند.

۵.سبک زندگی کم‌تحرک و مشکلات جسمانی

ساعت‌های زیاد نشستن جلوی تلویزیون و تماشای کارتون مشکلات زیادی را برای سلامتی کودک ایجاد می‌کند. کم‌تحرکی باعث چاقی و اضافه وزن می‌شود؛ چشم کودکان مشکل جدی پیدا می‌کند؛ و عادات ناسالم غذایی موجب کمبود ویتامین‌ها و مواد مغذی کافی در بدن کودک می‌شود.

۶.الگوهای نامناسب

معمولا کودکان از شخصیت‌های محبوب خود قهرمان‌سازی می‌کنند و سعی می‌کنند در زندگی واقعی هم مثل آنها رفتار کنند. در بیشتر موارد هم نقش‌های منفی که عادت‌های اشتباه و رفتارهای مخرب دارند، مورد توجه‌شان قرار می‌گیرند. این تاثیر منفی، عواقب جبران‌ناپذیری دارد و باعث می‌شود کودک رفتارهای ضداجتماعی، خلاف قانون و آسیب‌زننده انجام دهد که موجب طرد کودک از محیط‌های اجتماعی می‌شود.

 

راهکارهایی برای مقابله با تاثیرات جانبی کارتون بر کودک

حالا که درباره همه نقاط قوت و ضعف کارتون‌ها و تاثیرشان بر رفتار بچه‌ها صحبت کردیم، به ارائه راهکارهایی به والدین برای مقابله اثرات منفی کارتون‌ها می‌پردازیم:

۱.همراه با فرزندتان کارتون ببینید

تماشای کارتون همراه با فرزندتان به شما کمک می‌کند چیزهایی را که می‌بیند رصد کنید و واکنش او را نسبت به داستان و شخصیت‌ها رصد کنید. همچنین باعث می‌شود پیوند عمیق‌تری بین شما و کودک برقرار شود. شناختن شخصیت‌های کارتونی مورد علاقه کودک و خندیدن در کنار کودک، رابطه شما و فرزندتان را بهتر می‌کند و باعث می‌شود شناخت بهتری از دنیای ذهنی کودک به دست آورید.

۲. زمان تماشای تلویزیون را محدود کنید

زمان تماشای تلویزیون یا کارتون را به یک ساعت در روز کاهش دهید. این کار به خصوص برای بچه‌های کوچک‌تر ضروری است. فرزندتان را تشویق کنید که بیرون برود و بازی کند نه اینکه یک جا بنشیند و تلویزیون ببیند.

۳. کارتون‌های آموزشی و مناسب را انتخاب کنید

کارتون‌های آموزشی و مناسب سن کودک را برایش پخش کنید تا مطمئن شوید موارد نامناسب را نشان نمی‌دهند یا کودک را به رفتارهای منفی تشویق نمی‌کنند.

۴. تفاوت بین کارتون و واقعیت را برای فرزندتان توضیح دهید

در مورد محتوای کارتون‌ها با فرزندتان صحبت کنید، به آنها بگویید چه چیزهایی مضر هستند، چه چیزهایی قابل قبول‌اند و چه چیزهایی واقعی نیستند. مثلا می‌توانید برای فرزندتان توضیح دهید که گرچه شخصیت کارتونی بعد از یک دعوای خشن حتی یک خراش هم برنداشت، اما در دنیای واقعی جور دیگری است.

۵. از کتاب‌ها و قصه‌های صوتی استفاده کنید

می‌توانید برای قصه‌گویی از کتاب‌ها و قصه‌های صوتی استفاده کنید. این کار علاوه بر این که کودک را از آثار مخرب کارتون دور نگه می‌دارد، باعث می‌شود مهارت شنیداری او تقویت شود.

۶. اجازه ندهید کودک جلوی تلویزیون غذا بخورد

تلویزیون حواس بچه‌ها را پرت می‌کند و معمولا بیش از چیزی که بدنشان نیاز دارد غذا می‌خورند، همچنین تمایلشان به خوردن غذاهای ناسالم مثل هله‌هوله بیشتر می‌شود. سعی کنید وعده‌های غذایی را در کنار خانواده صرف کنید تا کودک هم با اشتیاق و تمرکز بیشتری غذا بخورد، غذاهای سالم‌تری مصرف کند و وقتی که احساس سیری کرد دیگر غذا نخورد.

 

انواع افکت های کارتونی در فتوشاپ

در فتوشاپ برای رسیدن به یک افکت خاص روش های مختلفی وجود دارد و خیلی کم ممکنه فقط با یک روش بتوان به یک افکت خاص رسید. برای افکت های کارتونی نیز به همین صورت است! برای فهمیدن اینکه کدام ابزار فتوشاپ را برای ساخت افکت کارتونی استفاده کنید، ابتدا باید تعیین کنید که چه سبکی از پرتره کارتونی را دوست دارید.

گرچه در این آموزش تمرکز ما روی تبدیل تصویر پرتره به کارتون است اما این روش روی انواع دیگر تصاویر نیز کار می کند. به عنوان مثال می توانید از همین ویرایش ها برای کارتونی کردن یک تصویر از منظره استفاده کنید.

اما چه نوع افکت های کارتونی را می توانید در فتوشاپ به دست آورید؟ با توجه به دامنه گسترده ابزارهای فتوشاپ می توانید هر دو نوع تصاویر کارتونی ساده گرا و واقعی گرا را ازتصاویر پرتره خود ایجاد کنید.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.