ترانه های کودکانه و اهمیت آموزش موسیقی به کودکان

۳۹ بازديدشروع موسیقی از سنین پایین بهترین تاثیر را در یادگیری و پرورش استعداد کودکان دارد. کودکان در سنین پایین در شکل گیری شخصیت و کسب مهارت انعطاف پذیری دارند و باید کودکان را از ابتدا در معرض موسیقی قرار داد و آن ها را وارد دنیای موسیقی کرد. آموزش دادن موسیقی از ابتدا به کودکان تاثیر زیادی در پرورش استعداد کودک و تبدیل کردن آنها به یک استاد موسیقی در آینده دارد همانطور که اکثر اساتید و نابغه های موسیقی از سنین پایین آموزش موسیقی را شروع کرده اند. از فرصت و قابلیتی که کودکتان در یادگیری دارد به بهترین نحو استفاده کنید تا از آن ها یک استاد موسیقی بسازید. در کنار آموزش موسیقی شعرهای کودکانه، قصه‌های کودکانه و کتاب‌های داستان مناسب در رشد و پرورش کودکان سودمند و ثمربخش‌اند.

 

شعرهای کودکانه

خواندن شعر، تاثیر عمیقی بر رشد کودک دارد. یافته‌های کارشناسان آموزش نشان می‌دهد که اگر کودکی تا ۴ سالگی شعرهای متفاوتی را از بر باشد، پیشاپیش در مهارت خواندن، پیشرفت کرده است.

حفظ شعر و خواندن آن در سنین ۲ تا ۶ سالگی به کودک کمک می‌کند تا روی کاری خاص تمرکز کند، احساساتش را پرورش دهد، حافظه‌اش را تقویت و گوش‌هایش را کوک کند.

برخی فواید خواندن و حفظ کردن شعر در خردسالی و کودکی عبارتند از:

به راه انداختن خلاقیت کودکان:

موسیقی بخاطر جذابیتی که دارد خود ایجاد علاقه می‌کند و فرد را بطرف خود می‌کشاند با وجود اینکه در کشور ما حتی یک کتاب در زمینه آموزش موسیقی به کودکان در مدارس ارئه نشده است و در سطوح دیگر هم حتی یک واحد درسی موسیقی ارائه نشده است به طور میانگین هر کودک روزانه بیش از ۱٫۵ ساعت موسیقی گوش می‌کند.

کنترل خود مداری کودک:

به خاطر رابطه استاد شاگردی که در کار موسیقی وجود دارد می‌تواند خودمداری کودک را کنترل کرد. کودک یاد می‌گیرد که در بقیه کارها خود خواه نباشد و به نظر بزرگ‌ترها احترام بگذارد وقتی کودک برای یادگیری موسیقی از استاد یا والدین کمک می‌گیرد این کار باعث می‌شود که در زندگی خود، خود خواه نباشد و از نظرات و کمک دیگران استفاد کند. کار موسیقی باعث رابطه سالم بین والدین و کودک می‌شود.

 موسیقی به کودک شخصیت بزرگ منشانه القا می‌کند:

وقتی کودک آهنگ می‌نوازد یا آهنگ و صدای خوانندگان را تقلید می‌کند خود به خود احساس شخصیتی بزرگ‌تر از سن سال واقعی‌اش به او القا می‌شود به شرطی اینکه مقلد وی شخصیتی درست باشد.

بالا بردن اعتماد به نفس:

 تحقیقات نشان می‌دهد موفقیت در دوران کودکی اعتماد به نفس را بالا می‌برد. وقتی کودک یادگیری آهنگی یا سازی را پشت سر می‌گذارد اعتماد به نفس او بالا می‌رود. روحیه و آمادگی او برای یادگیری آهنگ بعدی بالا می‌رود وقتی کودک یا نوجوان یاد گیری سازی را با موفقیت پشت سر بگذارد احساس می‌کند که در زندگی می‌تواند به بقیهٔ چیزها و خواسته‌هایش دست یابد یادگیری و آموزش موسیقی به خاطر سخت بودنش در دوران کودکی تمرین اعتماد بنفس است به شراط اینکه والدین از او حمایت کنند اگر کودک یا نوجوان در این کار به خاطر علاقه زیادش و حساس بودنش با شکست مواجه شود در بقیه کارها احساس ناتوانی می‌کند و تجربه بسیار بدی برای او می‌باشد.

بالا بردن مهارت‌های حرکتی و ادراک فضایی و پیشرفت حافظه:

موسیقی به خاطر مشکل بودنش و ایجاد رابطه بین اعضایی مختلف حرکتی و حسی بدن نقش فعالی در پیشرفت حافظه دارد. موسیقی اعضای مختلف بدن را با هم هماهنگ می‌سازد و مهارت‌های انسان را بالا می‌برد آموزش موسیقی اگر در دوران پیش از دبستان شروع شود باعث روان شدن حرکات دست کودک می‌شود ومهارت اورا در نوشتن بالا می‌برد وقتی کودک می‌خواهد آهنگی را بنوازد باید برای ریتم زدن حرکات دست و با پا هماهنگ شود هم چنین برای زدن ملودی باید بین انگشتان دست چپ و دست راست هماهنگی ایجاد شود. این هماهنگی ضمن سخت بودن، نیروی زیادی از مغز می‌طلبد و مغز انسان را فعال می‌کند.

پس موسیقی به خاطر سخت بودنش به خصوص سازهای سیمی مانند گیتار و سه تار وغیره چون نیاز به ارتباط مهارت‌های حرکتی و فضایی بدن دارند جریان پردازش مغز انسان را آسان می‌کند و اثر آن بر پیشرفت یادگیری دروسی مثل ریاضی به روشنی قابل مشاهده است. تحقیقی که انجام شده است به سه گروه از دانش آموزان سه نوع آموزش داده شده است گروه اول آموزش موسیقی گروه دوم آموزش کامپیوتر گروه سوم بازی‌های آموزشی ضمن اینکه قبل از آموزش ازنظر هوشی در یک سطح بودند پس از آموزش نتیجه چنین بود گرو اول از نظر ظریب هوشی نسبت به گروهای دیگر در سطح بسیار بالاتری نشان می‌دادند.

تحقیقات نشان می‌دهد که هنرمندان به خصوص خوانندگان از لطافت بشری نسبت به بقیه اعضای جامعه برخوردارند با آموزش موسیقی به کودک می‌توان خشن بودن کودک که در همان دوران در رفتار او درونی می‌شود کاست به شرط اینکه موسیقی لطیف باشد و از نوع موسیقی آرام باشد. وقتی به یک کودکی که موسیقی کار می‌کند بگویدتو این هنرمند هستی نباید رفتار خشن نشان داد. جامعه از تو انتظارچنین رفتاری را ندارد، این فکر به کودک القا می‌شود که نباید رفتار خشن نشان دهد و باید خوش اخلاق باشد و کودک در زندگی آدمی خوش اخلاق بار می‌آید. در ادامه این مقاله به معرفی چند شعر کودکانه می پردازیم:

شعر فصل زمستان:


الســـون و ولســون             باز اومده زمستون
سه ماهه فصل پاییز            تمومه بچه ها جون
فصل پاییز سراسر               مـــهر و آبــان و آذر
حالا ما این سه ماه رو         گذاشتیمش پشت سر
چرخ چرخ ، عباسی           با همدیگه همــــبازی
آدم برفی می سازیم         آدم برفی می سازیم
 

 

شعر اتل متل یه مورچه

اتل متل یه مورچـــه            قدم می زد تو کوچه
اومد یه کفش ولگرد            پای اونا لگد کــــرد
مورچه ی پا شکسته          راه نمی ره نشسته
پاشا با برگی بسته            لنگون زنون و خسته
نمی تونه کار کنه              دونه ها رو بار کنـــه
تو لونه انبـــار کنــه             بچه هاشا شاد کنه
مورچه جونم تو ماهی         عیب نداره سیاهی
مانند شیر شاهـــی           خوب بشه پات الهی

 

 

 

شعر جوجه طلایی:

 

جوجه جوجه طلائی           نوکت سرخ و حنائی
تخم خود را شکستی         چگونه بیرون جستی
گفتا  جایم  تنگ بود            دیوارش از سنگ بود
نه پنجره نه در داشت          نه کسی ز من خبر داشت
دادم به خود یک تکان            مثل رستم پهلــــــوان
تخم خود را شکستم          اینگونه بیرون جستـــم

شعر عروسک قشنگ من:عروسک قشنگ من قرمز پوشیده
تورختخواب مخمل آبیش خوابیده
یه روز مامان رفته بازار اونو خریده
قشنگ تر از عروسکم هیچکس ندیده
عروسک من، چشماتو وا کن
وقتی که شب شد
اون وقت لالا کن
حالا بریم توی حیاط با من بازی کن
توپ بازی و شن بازی و طناب بازی کن

شعر حاجی لک لک:

حاجی لک لک
کجا رفتی؟
-رو بلندی
چی چی خوردی؟
-نون قندی
مال من کو؟
-گربه خورده
اگر گربه رو ببینم
سر دمشو می چینم

لی لی لی لی حوضک:

لی لی، لی لی، حوضک
گنجشکه اومد آب بخوره افتاد تو حوضک
این دوید و درش کرد
این ماچی بر سرش کرد
این نازی بر پرش کرد
این کله گنده اومد
گفتش بده ببینم
تا که دادن ببینه
گنجشکه پرید تو لونه

 

فواید یادگیری موسیقی برای کودکان

آشنا کردن کودکان با موسیقی مخصوصا از سنین پایین لطف بزرگی در حق آن ها است! مهارت های موسیقی به شکوفایی استعداد و ذوق هنری کودک کمک می کند. آموزش موسیقی هیچ ربطی به موفقیت و هوش تحصیلی او ندارد چرا که خودش به تنهایی جنبه های دیگری از استعداد او را نمایان می کند . داشتن یک پیانو برای کودکان نوپا و خردسال می تواند به آن ها در یادگیری موسیقی کمک به سزایی کند. به چندین دلیل یادگیری موسیقی به نفع کودکان است که در ادامه این دلایل را بررسی خواهیم کرد.

ماریون آترتون از همان ابتدا که پسرش کودکستان را در یک مدرسه دولتی در برکلی کالیفرنیا آغاز کرد تصور می کرد موسیقی بخشی از برنامه تحصیلی اوست.

آترتون به عنوان مدیر مدرسه كراودن (یك موسسه غیرانتفاعی در منطقه خلیج) که به كودكان محروم موسیقی آموزش می دهد، فکر می کرد در مدرسه پسرش هم موسیقی تدریس می شود. اما خیلی زود فهمید که او تا کلاس سوم همچنان آموزش موسیقی ندیده است.

آترتون که از این بابت شوکه بود گفت: ” من مدیر مرکز کرادون هستم و فزرندانم برنامه موسیقی ندارند؟”

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.